Naprawa uszkodzonej licówki szybkopolimeryzującym tworzywem akrylowym. Szybkopolimerem można dokonać naprawy części lub uzupełnić całą brakującą stronę licową korony czy zęba. Przy odbudowie całej części licowej należy uprzednio starannie usunąć resztki poprzedniej licówki i wiertłami, odwrotnym stożkiem lub gwiazdką wytworzyć w metalowej konstrukcji korony dodatkowe miejsca retencyjne w taki sposób, aby nie osłabić jej wytrzymałości mechanicznej. Następnie metalową część korony kontaktującą z licówką pokrywa się warstwą izolacyjną. Na odizolowaną od śliny i osuszoną powierzchnię licową korony zostaje nałożone ciasto akrylowe, odpowiednio dobrane kolorem do zębów sąsiednich. Dla lepszego ukształtowania strony licowej i przeprowadzenia procesu polimeryzacji pod ciśnieniem (co wpływa korzystnie na strukturę akrylu), poleca się używanie odpowiednio dostosowanej kształtki celuloidowej. Pozwala ona na uzyskanie pożądanego kształtu licówki oraz gładkiej jej powierzchni, nie wymagającej w wielu przypadkach dodatkowego polerowania, z wyjątkiem miejsc bocznych, z których zeszlifowuje się nadmiary akrylu.

Wadą licówek wykonanych z szybkopolimeryzującego tworzywa akrylowego jest występująca po pewnym czasie zmiana ich zabarwienia, co pogarsza wygląd estetyczny korony.

Naprawa wypadniętej licówki przez zastąpienie jej fabrycznie przygotowanym zębem akrylowym. Naprawa tym sposobem dotyczy przypadków, w których doszło do zniszczenia lub wypadnięcia licówki, która w całości musi być zastąpiona nową konstrukcją.

Leave a Reply