Nieco inny sposób przedstawił Kolbe. Wycisk pobiera gipsem, odłamu je jego część przedsionkową w okolicy zębów przednich, składa odłamy, izoluje i wypełnia zagłębienia w wycisku woskiem. Woskowe formy zębów zamienia na akryl, po czym ponownie wprowadza je do wycisku i wykonuje model gipsowy, w którego podstawie będą tkwiły zęby akrylowe. Uzyskuje w ten sposób identyczny kształt i ustawienie jak w zębach naturalnych.

Najszerzej w praktyce korzysta się ze standardowych zębów akrylowych, które dobiera się z gotowych fabrycznie kompletów. Jeżeli dobierze się właściwy kolor, kształt i wielkość zębów, metoda Swensona umożliwia również wierne ich ustawienie w porównaniu z zębami naturalnymi. Zwana jest ona metodą naprzemiennego wycinania zębów z modelu gipsowego.

Sposób postępowania. Cienką piłką lub separatorem ostrożnie wycina się ząb z modelu, uważając aby nie uszkodzić zębów sąsiednich i w miejscu jego szyjki drąży zagłębienie do 3 mm głębokości, a następnie wygładza stronę wargową i językową uzyskanego otworu. Podobnie wycina się ząb usytuowany naprzemiennie. Praktycznie polega na tym, że .jeżeli najpierw usuwa się prawy górny boczny siekacz, to następnym zębem będzie siekacz centralny lewy. W powstałą lukę dostawia się ząb .sztuczny dostosowując go do wyglądu i położenia zębów sąsiednich, a następnie przykleja się go woskiem do płyty wzornika. Podobnie postępuje się z pozostałymi zębami.

One Response to “Najszerzej w praktyce korzysta się ze standardowych zębów”

Leave a Reply