Przy istniejących strefach podparcia sprawdza się, czy kontakty własnych zębów przeciwstawnych są identyczne z protezą, jak i bez niej. Przy braku stref podparcia centralne zwarcie kontroluje się w sposób identyczny jak w protezach całkowitych.

Kontrolując zasięg płyty i jej przyleganie, poleca się pacjentowi wykonywanie ruchów czynnościowych i w przypadku unoszenia się protezy dolnej i spadania górnej skraca się odpowiednio ich pobrzeża.

Wymodelowanie płyty protezy od strony przedsionkowej może mieć korzystny lub negatywny wpływ na estetykę twarzy. Przy zanikłym wyrostku zębodołowym, pomarszczonych i zwiotczałych powłokach, odpowiednio ukształtowana płyta działa jak podpora dla warg i policzków, poprawiając wygląd twarzy pacjenta. Natomiast w przypadkach kolbo- watych wyrostków i krótkiej górnej wargi przedsionkowa płyta protezy w wyraźny sposób zniekształca rysy twarzy i wówczas zęby w odcinku przednim należy ustawić bezpośrednio na wyrostku zębodołowym, bez pokrywania go płytą przedsionkową.

Leave a Reply